تبلیغات
ALONE PHOENIX - آشنایی مقدماتی با بخش های مختلف مادربرد
تــنـــهـــا
بـلاگــــــآرشـیــومـوضـوعـات بلاگـــــآخـریـن پـستـهـاسایـر پـسـت هاسایـت های مفـیـد وکـاربـردینـویـسـنــده
نــظـــرسـنـجــیآمــار بلاگـــــAdmin Logo

برد اصلی (Mother Board)، کارتی الکترونیکی است که اکثر قطعات اساسی رایانه بر روی آن قرار می‌گیرد و دیگر قطعات نیز معمولاً با استفاده از رابط‌های مختص خود برای اتصال به دیگر قطعات و بخش‌ها به این کارت الکترونیک اتصال می‌یابند.

قسمت‌های مختلف Mother Board

هر مادربردی جدا از مدل و شرکت سازنده خود قسمت اصلی متفاوتی دارد که در زیر با آن‌ها آشنایی پیدا می‌کنیم. این اطلاعات در هنگام بستن ( اسمبل ) کردن یک سیستم می تواند کمک زیادی را به شما بکند. پیشنهاد می‌کنیم درب کناری Case یا جعبه سیستم خود را در هنگام خواندن هر یک از این موارد باز کنید و جای هر یک از قسمت‌ها را بر روی سیستم فعلی خود نیز مشاهده کنید. در تصاویر زیر ما از مادربود ASUS M4A88T-V EVO/USB3 برای نمایش هر یک از قسمت‌ها استفاده کرده‌ایم.

قسمت مادربرد


۱. Socket CPU : محل قرار گرفتن CPU که نوع سوکت آن با توجه به نسل‌های تولید ریز پردازنده CPU مختلف می‌باشد که برای نمونه می‌توان به LGA 1155 ، AM3 ، FM1 و … اشاره کرد. در کنار این محل همانطور که می بینید با توجه به نوع سوکت CPU قطعه ای برای بستن فن خنک کننده بر روی CPU نیز وجود دارد.

۲. RAM Slot : بر روی Mother Board شکاف‌هایی برای قرار دادن کارتهای RAM قرار داده می‌شود که این محل با توجه . در دو طرف این اسلت ها گیره‌هایی قرار گرفته که باعث استحکام RAM در شکاف می‌شود.

۳. PCI Slot : بر روی Mother Board شکاف‌هایی برای کارت‌های گوناگون (کارت صدا – مودم – کارت TV …) قرار دارد. نام این اسلت PCI (Peripheral Component Interconnector) می‌باشد.

۴. AGP & PCI Express Slot : محل قرار گرفتن کارت گرافیک بر روی Mother Board می‌باشد.

۵. IDE Connector : انواع Hard Disk و CD Drive به وسیله این کانکتور به Mother Board متصل می‌شود.

۶. SATA Connector : انواع Hard Disk و CD Drive های SATA به وسیله این کانکتور به Mother Board متصل می‌شود. این کانکتور در Mother Board های جدید قرار دارند.

۷. FDD Connector : کانکتور FDD برای اتصال کابل FDD به Mother Board استفاده می‌شود. البته هانطور که می دانید به دلیل استفاده کم از فلاپی دیسک ها این روزها دیگر در اکثر مادربردها این Connector یافت نمی‌شود و شما برای استفاده از فلاپی دیسک های خود در سیستم جدید مجبور هستید از فلاپی دیسک خوان‌هایی استفاده کنید که از طریق USB به مادربورد شما متصل می‌شوند.

۸. Power Connector : در Case کامپیوتر منبع تغذیه ای وجود دارد که دارای خروجی‌هایی جهت تغذیه برق قسمت‌های مختلف می‌باشد. خروجی مخصوص Mother Board در قسمت Power Connector ( محل اتصال منبع تغذیه ) وصل می‌شود.

۹. Front Panel Jumper : محل اتصال چراغ و کلیدهای روشن/خاموش ( Power ) و راه اندازی مجدد ( Restart ) جلوی کیس می‌باشد. برای اتصال صحیح این قسمت به سیم های مربوطه می توانید از کلمات اختصاری که در کنار آن بر روی مادربورد نوشته شده است استفاده کنید و یا از دفترچه راهنما مادربورد خود استفاده کنید.

۱۰. باتری Back up : برخی از تنظیم‌های روی مادر برد باید در هنگام قطع برق نیز حفظ شود که این تنظیمات عبارتند از ساعت ، کلمه عبور ، تنظیمات Boot سیستم و … یک باتری به نام باتری پشتیبان (Battery Back up) تعبیه شده است که ولتاژ خروجی آن ۳ ولت می‌باشد. همچنین در کنار این باتری معمولاً چند سوزن ( Jumper ) قرار دارد که با اتصال آن ها به یکدیگر می توانید این تنظمات را به حالت پیش فرض ( تنظیمات کارخانه ) برگردانید.

۱۱. درگاه (Port I/O) : این درگاه‌ها بعد از نصب Mother Board در داخل Case ، پشت Case I/O Back Panel قرار دارند. در زیر با این درگاه ( Port ) آشنایی بیشتری پیدا می‌کنیم.

 

معرفی درگاه ورودی/خروجی پشت Case

همانطور که در بالا بررسی کردیم در مادربردها چند درگاه ورودی/خروجی وجود دارد که از پشت Case کاربر می‌تواند به آن‌ها دسترسی داشته باشد. در لیست زیر با درگاه رایج که در این پنل وجود دارند آشنا می‌شویم.

پنل پشت Case

الف ) درگاه PS/2 : جهت اتصال موس و صفحه کلید ( Keyboard ) معمولاً از درگاه PS/2 و یا USB که در زیر با آن آشنا می شویم استفاده می‌شود. البته اکثر موس و صفحه کلید امروزی از درگاه USB استفاده می کنند تا با سرعت و کیفیت بهتری بتوانند با سیستم شما ارتباط برقرار کنند.

ب ) درگاه موازی : جهت ورود و خروج اطلاعات به صورت ۸ بیتی عمل می کندکه نام آن LPT می‌باشد. به عنوان مثال چاپگر و اسکنر قدیمی به وسیله پورت LPT به Mother Board وصل می‌شود. البته این درگاه نیز در اکثر مادربورد جدید یافت نمی‌شود اما در گذشته این درگاه به عنوان بهترین راه ارتباط سیستم با دیگر دستگاه ها و برنامه ریزی آن ها از این طریق بوده است.

پ ) درگاه سریال : جهت ورود و خروج اطلاعات به صورت یک بیتی عمل می‌کند که نام آن COM می‌باشد. به عنوان مثال موس و مودم External قدیمی به وسیله پورت COM به Mother Board وصل می‌شود.

ت ) درگاه USB : جهت اتصال دستگاه‌ها و لوازم جانبی رایانه که با کابل USB کار می‌کنند، می‌باشد. به عنوان مثال صفحه کلید ، موس ، چاپگر ، اسکنر ، دوربین دیجیتال و … به وسیله کابل رابط USB به این درگاه وصل می‌شود. این درگاه البته نسخه های متفاوتی نیز دارد مانند USB 3 که در نسخه های مختلف آن سرعت انتقال اطلاعات و همچنین پهنای باند متفاوت است.

ث ) درگاه LAN : جهت اتصال به شبکه های کامپیوتری (داخلی) ، مودم ADSL و دیگر دستگاه های مرتبط با شبکه از این درگاه استفاده می‌شود که با توجه به نسخه آن می تواند به شما اجازه دریافت اطلاعات با سرعت ۱۰ – ۱۰۰ – ۱۰۰۰ و … بدهد.

ج ) درگاه های ورودی و خروجی صدا : خروجی آن جهت اتصال اسپیکر و ورودی آن جهت اتصال میکروفون استفاده می‌شود.

چ ) درگاه خروجی مانیتور : این درگاه در های دارای کارت گرافیک On board جهت اتصال کابل دیتا مانیتور به Mother Board می‌باشد. در بعضی از مادربردها از پورت VGA و یا DVI Port در کنار آن به این منظور استفاده شده است و حتی مادربرد مدرن از درگاه خروجی HDMI در این قسمت استفاده می شود که شما می توانید با استفاده از آن کیفیت تصاویر دریافتی از کارت گرافیک On board مادربورد خود را افزایش دهید.

ح ) درگاه eSATA : نام این درگاه مخفف External SATA است که با استفاده از آن می توانید هارد دیسک خارجی و قابل حمل خود را به سیستم بدون نیاز به باز کردن درب Case اتصال دهید.

 

توجه داشته باشید که در این مقاله ما تنها به بررسی و آشنایی با قسمت عمومی یک مادربورد پرداختیم و در واقعیت هر مادربورد از بخش های خیلی بیشتری استفاده می‌کنند.
نوشته شده توسط :Phoenix
سه شنبه 16 اسفند 1390-22:43